Ma már 2-es típusú cukorbetegségnek hívjuk, de ma is a köztudatban még sok embernél a “csak” időskori cukorbetegség van.
Nagyon gyakran valamilyen szövődmény hívja fel a figyelmet . Ezért fontos családtagjainknak, ismerőseinknek elmondani és felhívni a figyelmet, ezt nem lehet eléggé hangsúlyozni és sokszor elmondani.
A Jaskó,aki már több évtizede cukorbeteg azt vallja, hogy abszolút tünetmentes időszak nincs,itt az ő véleményét fogom idézni:
” Szerintem abszolút tünetmentes időszak nincsen. Mindenképpen vannak jelek, csak az érintett személy vagy nem ismeri fel ezeket, vagy nem foglalkozik magával, vagy ráfogja, hogy ezek a tünetek biztosan a korral járnak. Időközben, ha megszokja a rossz közérzetet, már semmi sem tűnik fel. Szerencse, ha van az ismerősök között, vagy a családban egy gyakorlott cukorbeteg, vagy egy lelkiismeretes háziorvos, körzeti nővér, aki a rendelésen, a vérnyomásmérést követően, rutinszerűen mér egy vércukrot. Mindez természetesen csak akkor lehetséges, ha az érintett rendszeresen eljár az orvosához, vagy panaszkodik a környezetében, illetve minimális figyelmet fordít önmagára. Egy gyakorlati tapasztalat. A cukorbeteg klubunk megalakulását követően, amit a háziorvosaink nagyon támogattak, településünkön szinte “ugrásszerűen” megnőtt a cukorbetegek száma. Ez részben annak volt következménye, hogy az egészségügyi személyzet az orvosi vizsgálatok alakalmával elkezdte használni a vércukormérőt azoknál a betegeknél is, akik teljesen más jellegű panasszal fordultak hozzájuk. Nagyon sok olyan beteg lett felfedezve, aki már minden bizonnyal akár évek óta élt együtt a diabetesszel, de nem figyelt fel a tünetekre. Természetesen ezt az időskori és 2 tipusú esetekre értem. Egy dolgot nem szabad elfelejteni: A cukorbetegség tudatában, egészséges betegségtudattal nagyon sokáig és elfogadható életminőségben lehet élni. Kordában lehet tartani. Lassítani és megállítani is lehet a szövődmények kialakulását, de ne felejtsük, kezeletlen állapotban alattomos és gyilkos módon is tud viselkedni. Tehát mindenki figyeljen magára, mert segíteni csak annak lehet, aki hajlandó a segítséget elfogadni és hajlandó önmagán is segíteni!”
http://egeszseg.keva.hu/kerdes/697/
http://egeszseg.keva.hu/kerdes/130/
http://egeszseg.keva.hu/kerdes/569/
Igen ez így igaz ,de a cukorbetegség legjobb gyógyítója maga a beteg !! Ez nem egy egyszerű dolog , elfogadni , betartani a szabályokat odafigyelni a jelekre és a család és a környezet szerepe is nagyon fontos !! Segíteni , mert az idős emberek a korra fogják a tüneteket és nem mindenki szeret panaszkodni ,megosztani mással ha valami nem jól van . 🙄
Így van Marika.