Gyerekkorom óta Pünkösdkor mindig készült valamilyen báránysült. Igaz az erdélyi konyhákban inkább a felszeletelt bárányhús volt a jellemző (kivétel,ha kemencében sült),de én az egyben sült báránycombot nagyon kedvelem,ezért mindig kísérletezem a sütésmódját illetően,felhasználva a korábbi tapasztalatot. Most egy nagyobb bárány került felhasználásra, így ismét “elővettem” a tejbe áztatást és ezt követően a pácolást. Ennyire puhára talán soha nem készült?:-) (vagy igen?-nem tudom). Most abban is változtattam,hogy nem sütöttem kérget, vagyis alacsony hőfokon kezdtem párolni. Nem is mesélek,máris leírom,hogyan készült, hogy legközelebb is emlékezzek:-).

Hozzávalók:

egy első báránycomb ( a lapockás rész), 2-3 bárányborda, illetve egy kis darab a hátsó combból /szóval egy tepsi hús/

3/4 liter tej
1 citrom leve
olívaolaj 3-4 evőkanálnyi
grillbors,őrölt szemes bors
rozmaring ág
3 gerezd fokhagyma
1 db lila hagyma

2 db aszalt paradicsom
1 dl fehér bor

diónyi vaj

Elkészítés:

A konyhakész bárányt egy tálba tesszük és tejet öntünk rá,annyit hogy belepje. 24 órán keresztül ebben marad, közben egy alkalommal megfordítottam.

Ezt követően, a tejet leöntjük, papírtörlővel leitatjuk és készítünk neki pácot. Citromlevet, olívaolajjal összekeverjük, a húst borsozzuk, ráöntjük a páclevet, teszünk rá gazdagon rozmaringot. Jól bedörzsöljük, frissen tartó fóliával letakarjuk hűtőbe tesszük. Ebben a pácban hagyjuk két napig. Sütés előtt kivesszük legalább fél órát hagyjuk a konyhapulton, bedörzsöljük sóval, grillborssal, rakunk közé fokhagyma gerezdet , hagymát,aszalt paradicsomot (én a sütő tepsiben pácoltam).

Fontos,hogy a fokhagyma és a só csak sütés előtt kerüljön a húsra. Ráöntök egy dl bort, alufóliával betakarva 140 fokos sütőben két és fél órát pároltam, közben meglocsoltam. Már jó puha volt a hús, levettem a fóliát, vajjal megdörzsöltem és magas 200 fokos légkeveréses fokozatra állítottam a sütőt és pirítottam. Óvatosan megfordítottam, így mindkét oldala szép piros lett.

Természetesen a sütés idő függ attól,hogy mekkora a bárány és mennyi húst sütünk.

Én most a sütőben parázsburgonyát és padlizsánt is készítettem.

Tálaláskor petrezselymes-vajon párolt vargányát is kínáltam hozzá.

Jó étvágyat kívánok!