Az összes terhesség 4-7 %-ban, terhesség alatt kerül felismerésre
Terhesség: diabetogén hatású
csökken a sejtek inzulin iránti érzékenysége – IR
a méhlepény hormonokat termel
testsúlygyarapodás van
Egészséges terhes: a pancreas tud több inzulint termelni a normoglycaemia fenntartására
GDM: a pancreas inzulintermelése nem tud lépést tartani a megnövekedett szükséglettel szemben
Veszélyeztetettséget jelent: anyára (érszövődmények,magasvérnyomás,vetélés) magzatra (macrosomia)
magzati túlnövekedés oka: anyai hyperglycaemia – ez a magzati béta-sejteket fokozott inzulintermelésre serkenti, magzatban hyperinzulinizmus – magzati növekedés
Szülés után az anyák 40 %-a diabetesessé válik.
Felhívom a figyelmet, hogy szülés után 6-8 héttel a terheléses vércukor végzés feltétlen indokolt, ha negatív a későbbiek során is követés, vércukor ellenőrzés , e évente labor vizsgálat javasolt!
Sajnos én is cukorbeteg lettem a szülés után fél év múltán.Talán tudom kezelni is, kisebb-nagyobb zökkenőkkel.Ez így van, hogy aki terhesség alatt diabetes-es annak ha szülés után el is múlik, mint nekem, sokáig nem örülhet!
Így van,köszi hogy megosztottad a tapasztalatod!
A terhesség alatti hízással vigyázni. Nekem is terhességi cukorbetegségem volt, ami aztán a kisfiam születése után rövid ideig rendeződött, majd sajnos újra jelentkezett,és már meg is maradt. Mind a mai napig nem tudom,hogy a 28 kg. hízástól jött a cukorbetegség, vagy a cukorbetegségtől jött a nagy hízás.
Hát igen,ez ördögi kör. A családban vannak cukorbetegek?
SARIKA DRAGA,EZ EGGY VEGTELEN JO ES IGEN HASZNOS TUDNIVALO!SZERETNEM MEGKERDEZNI,MIT TEHETUNK ELLENE ???HOGYAN LEHETNE ELKERULNI A TERHESSEG ALATTI VAGY UTANI DIABETESZT??
Kedves Enikő sok mozgással,rendszeres étkezéssel,de így előfordulhat terhesség alatt az anyagcsere felborulása. Ezért fontos,hogy a terhes kismama ne fogyasszon édes üdítőket, fehér kenyeret,sok finomított lisztet ,mert ez nagyban hozzájárul a terhességi cukorbetegség kialakulásához.